Hej dziewczyny. Dzisiaj zaczynamy nowy cykl postów w których to przeczytacie jak zadbać o nasze paznokcie. Znajdziecie tu wiele ciekawych informacji o tym jak zadbać by nasze paznokcie się nie rozdwajały, nie łamały czy też o tym jak pielęgnować suche skórki. Cykl tych postów będzie prowadziła nasza kochana Hatsu-hinoiri, która zgodziła się pisać dla nas te cenne notki. No to tyle gadania- zapraszam do lektury.
źródło: grafika google |
Co tak naprawdę wiemy o naszych paznokciach?
Zdrowe i zadbane paznokcie są marzeniem wielu dziewczyn i kobiet. Mężczyzn pewnie też ;) I nie chodzi tu wcale o pięknie zrobiony manicure, tylko o dobrą kondycję paznokcia.
Niektórym mocne paznokcie rosną same i jedyne co im potrzeba to regularne skracanie. Inni od zawsze borykają się z miękką płytką, rozdwajaniem, łamaniem i innymi problemami.
Na rynku jest cała masa odżywek, suplementów, serum i innych cudownych środków gwarantujących nam natychmiastową regenerację paznokci. Jednak wiele osób przekonało się na własnej skórze, że nie warto do końca wierzyć w obietnice producentów czy nawet recenzje na blogach. I to nawet nie dlatego, że ktoś chce nam wcisnąć niedziałający towar. Po prostu każde paznokcie potrzebują czegoś innego, ponieważ działają na nie inne czynniki.
Zanim jednak dojdziemy do tego jak dbać o paznokcie i w co zainwestować warto dowiedzieć się czym one w ogóle są, z czego są zbudowane i co ma na nie wpływ.
Czym są paznokcie i jaki jest ich skład?
O dziwo znalezienie w Internecie informacji o dokładnym składzie paznokci nie jest takie proste. Pomocniejsze byłyby pewnie książki do biologii. Jednak trochę informacji udało się znaleźć. Jeżeli jakiś biolog, chemik lub osoba znająca się na tym przeczyta tą notkę i będzie miała uwagi, to niech się nie krępuje i podzieli wiedzą :)
Paznokcie należą do przydatków skóry, czyli są w zasadzie wytworami naskórka powstającymi z nabłonka. Jest to płytka rogowa, która pokrywa końce palców u rąk i stóp. Główną substancją wchodzącą w skład paznokcia jest keratyna.
W Internecie nie znalazłam informacji o dokładnym składzie chemicznym paznokci, jedynie informację, że ich skład jest zbliżony do składu włosa. Za to skład włosa nie jest już taką tajemnicą: siarczany alkaliczne, tlenek żelaza, krzemionka, węgiel, wodór, azot, tlen, siarka.
Co nam te rzeczy mówią? Pewnie nic, ale uparłam się, żeby to odkryć ;)
Jak szybko rosną paznokcie?
Przeciętnie paznokcie rosną 0,12 mm na dobę, czyli 1 mm w ciągu 8-9 dni. Jednak w rzeczywistości u każdej osoby może być to inne tempo, co łatwo zaobserwować po odroście pomalowanego lakierem paznokcia. Paznokieć
o długości 1,5 cm rosnący w takim tempie musiałby rosnąć przez
125 dni (ponad 4 miesiące), żeby płytka całkowicie odrosła.
Długo. Nic dziwnego, że tak trudno pozbyć się odbarwianej przez
lakier płytki.
Na
wzrost paznokci wpływa m.in. wiek, stan zdrowia, dieta, stosowane
kosmetyki, pora dnia (w dzień paznokcie rosną szybciej niż w
nocy). Warto wiedzieć, że paznokcie u nóg rosną dłużej niż
paznokcie u rąk.
Co
wpływa na nasze paznokcie?
-
dieta (nie ma co ukrywać: jesteś tym co jesz),
-
środki chemiczne używane w domu (proszki do prania, płyny do mycia
naczyń itd.),
-
pogoda, głównie niska i wysoka temperatura, ale również wiatr i
wilgoć,
-
czynności wykonywane w pracy i w domu,
-
promieniowanie słoneczne,
-
pielęgnacja, której poddajemy dłonie i paznokcie,
-
środki stosowane przy robieniu manicure, m.in. toluen, formaldehyd
czy DBP stosowane w większości lakierów do paznokci, aceton ze
zmywaczy do paznokci.
I
to by było tyle z najbardziej podstawowej wiedzy o paznokciach.
W
następnej notce zajmiemy się najczęstszymi problemami dotykającymi
paznokcie.
O fajnie ;) może dowiem się co robię źle z moimi paznokciami ;]
OdpowiedzUsuńmiło mi się to czytało i w sumie przypominało :)
OdpowiedzUsuńCześć, biolog wywołany do tablicy się zgłasza. ;)
OdpowiedzUsuńMam tylko jedno "ale", właściwie małą uwagę ;)
Paznokcie składają się z KERATYNY, nie kreatyny ( mam nadzieję, że to tylko literówka) Gdyby paznokcie były z kreatyny, kulturyści łykający sterydy mieliby szpony jak ta lala. ;)
Ale cykl zapowiada się ciekawie, będę obserwować.
ciuchcia *
No pewnie, że literówka i się sama sobie dziwię, że nie wypatrzyłam, bo w końcu używam rybek keratynowych O.o
UsuńZ ciekawości jak się dorwę do laptopa to sprawdzę czy mi word tak głupio nie zamienia, bo on to potrafi namieszać, a ja zwykle to przegapiam, bo wiem co chciałam napisać i błędów u siebie nie widzę. Taka paskudna pzypadłość ;)
Ciekawy artykuł a błąd każdemu zdarzyć się może. :)Dobrze że jest możliwość poprawienia. :)
OdpowiedzUsuńbardzo fajna seria postów z pewnością będę je śledzić :) dobrym przykładem tego jak różnicą się nasze paznokcie jest odżywka eveline, która jednym stworzyła cudne paznokcie innym je kompletnie zniszczyła, z tego co wiem najczęściej ta odżywka nie sprawdza się u tych którzy już mają paznokcie w dobrej kondycji, ale wciąż chcą więcej i to jest błąd (podpytałam parę osób i póki co moja teoria się sprawdza) mocne paznokcie nie potrzebują przesadnej pielęgnacji bo może ona obrócić się przeciwko nam :)
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisany post, jako kosmetolog podpisuję się pod wszystkimi informacjami ;) Jeśli przypomnę sobie coś wartego dodania, to dam znać :)
OdpowiedzUsuńBardzo mi się podoba taka seria postów. Będę ją z pewnością śledzić :)
OdpowiedzUsuń